Przejdź do głównej zawartości

Wojny Klonów [sezony 1-4] – odcinki, z którymi warto się zapoznać

Na prośbę Trikster sporządziłem listę odcinków wartych obejrzenia z pierwszych 4 sezonów Wojen Klonów, ponieważ twórcy serialu z czasem dopiero dostrzegli kim są ich właściwi odbiorcy. Zrozumiawszy to mogli zacząć poruszać trudniejsze wątki, w ciekawszy sposób pisać postacie, czy chociażby stosować przemoc tam, gdzie była ona niezbędna, bądź wymagana dla zachowania spójności danej opowieści, czy bohatera, czego przykładem są późniejsze sezony serialu. Z tego też powodu powstał niniejszy tekst, który ma za zadanie pomóc przebrnąć przez pierwsze sezony tak, by wynieść z nich jak najwięcej i pominąć nie wnoszące nic szczególnego epizody. Niemniej, nim przejdę do właściwej listy, chciałbym jeszcze poruszyć kilka kwestii dotyczących The Clone Wars (Można to właściwie uznać, za swego rodzaju wrażenia, bądź nieformalną minirecenzję).

Starcia są bardzo dobrze przemyślane oraz wykonane. tak pod względem choreografii – czego koronnym przykładem są pojedynki na miecze świetlne – jak i sposobu pokazywania akcji, to też widz nie traci orientacji. Wreszcie można dostrzec, że poszczególni wojownicy korzystają z innych technik, czy stylów walki. Jedni polegają na finezyjnej szermierce, inni na akrobatyce, a jeszcze niektórzy na czystej sile fizycznej. Pod tym względem praktycznie wszyscy użytkownicy Mocy są od siebie różni, co stanowi jeden z istotnych sposobów ich charakteryzacji.

Mistrz Jedi Plo Koon dostał w Wojnach Klonów całkiem sporo uwagi.

Poruszane są bardzo różnorodne wątki. Doświadczamy epizodów pełnych akcji, tak w postaci kameralnych pojedynków, jak i wielkich bitew. Obserwujemy machlojki polityczne, intrygi oraz zamachy. Jesteśmy świadkami walk o przetrwanie, czy tego jaki los spotyka cywilów w obliczu wojny. Wreszcie poznajemy świat łowców nagród, który pełen jest różnorodnych osobistości, tak pod względem historii, charakteru, motywacji, czy umiejętności.

Poszczególne opowieści są interesujące w głównej mierze dzięki plejadzie dobrze napisanych postaci, do których należą przede wszystkim Cad Bane, Maul, Ventress, czy doroślejsza Ahsoka. Nie zawiodą się również fani rycerzy Jedi oraz Sithów, bowiem zwłaszcza tych pierwszych pojawia się wielu. Dodatkowo każdy otrzymuje czas, by jakkolwiek się zaprezentować, tak w słowach, jak i w czynach.

Klony, pomimo bycia kopiami jednego człowieka, są stosunkowo różnorodne, począwszy od umiejętności, przez charakter, aż po doświadczenie i światopogląd.

Kolejne odcinki, bądź ich grupy, opatrzyłem krótkimi – czasami jednozdaniowymi – opisami, by w minimalnym stopniu zarysować o czym opowiada dany epizod (bądź epizody, gdy stanowią jedną całość, tzw. ark), a jednocześnie nie spoilerować. Dodatkowo niektóre wybory oznaczyłem jako opcjonalne, bowiem same w sobie mogą nie być najciekawiej zrealizowane, ale przedstawiają ważne w innych odcinkach postacie, bądź też stanowią podbudowę pod wątki występujące w Rebeliantach.

Sezon 1

Odcinek 10
Prezentacja Kita Fisto oraz historia generała Grievousa, a także pokaz doskonałej szermierki na miecze świetlne w wykonaniu mistrza Jedi.

Odcinki 11-12

Schwytanie Hrabiego Dooku przez piratów, którym przewodzi Hondo Ohnaka. Odcinki błyszczą głównie interakcjami pomiędzy Obi-Wanem oraz Anakiem z Lordem Sith.

Odcinki 19-21 (opcjonalne)

Warte obejrzenia raczej jedynie dla samej historii walk o Ryloth oraz występu mistrza Windu.

Odcinek 22

Wprowadzenie na scenę Cada Bane’a oraz m.in. Aurry Sing. Pokaz tego, co może dokonać zgrana banda łowców nagród.

Już w kilka chwil z Cadem Banem wystarczy, by przekonać się, że jest on równie interesującą, co niebezpieczną personą.


Sezon 2

Odcinki 1-3
Cad Bane po raz kolejny. Tym razem ma za zadanie wykraść holokron Jedi.

Odcinki 5-8
Wątek planety Geonosis łączy w sobie bardzo dobrze ukazane bitwy, przedstawia dwójkę nowych Jedi istotnych dla kolejnych sezonów, a także funduje gwiezdonowojenną wersję paru motywów częstych widywanych w popkulturze.

Odcinki 12-14
Życie diuszes Mandalory jest zagrożone. Na pomoc zostaje wysłany Obi-Wan, którego z władczynią łączy wspólna przeszłość.

Odcinek 17 (opcjonalny)
Ku pamięci Akiry Kurosawy. Warty obejrzenia dla innej grupy łowców nagród.

Odcinki 18-19 (opcjonalne)
Jeżeli ktoś chce zobaczyć Godzillę w wykonaniu Gwiezdnych Wojen to ma okazję.

Odcinki 20-22
Boba Fett pragnie śmierci Mace’a Windu, dlatego też łączy siły z łowcami nagród, w tym z Aurrą Sing. 

Gwiezdnowojenna Godzilla? A proszę bardzo.

Sezon 3

Odcinki 1-2
Perspektywa klonów, ich życie, szkolenie, uczucia oraz obrona domu na Kamino.

Odcinek 5
Śledztwo na Mandalorze, w którym pierwsze skrzypce grają Padme oraz Satine. Raczej dla tych, którzy lubię połączenie politykowania z dozą akcji, ale sam odcinek jest istotny dla rozwoju wątku Mandalory.

Odcinek 6
Kolejne niepokojące zdarzenia na Mandalorze ukazane od strony kadetów szkolonych przez Ahsokę (jeszcze tą denerwującą). Godny obejrzenia raczej jedynie dla rozwinięcia wątku Mandalory.

Odcinek 9
Kolejne zlecenie Cada Bane’a.

Odcinki 12-14
Wątek Ventress, narodziny Savage’a Opressa oraz wprowadzenie Sióstr Nocy z Dathomiry.

Odcinki 15-17
Wątek planety Mortis i zamieszkujących ją tzw. Niebiańskich, bytów Mocy.

Odcinki 18-20
Misja odbicia schwytanego Jedi oraz Tarkina z Cytadeli, więzienia zbudowanego niegdyś do przetrzymywania Jedi, którzy przeszli na Ciemną Stronę.

Odcinki 21-22
Wątek porwania Ahsoki przez trandoszańskich łowców, którzy dla rozrywki polują na padawanów. 

Wiedźmy z Dathomiry to element, którego na pierwszy rzut oka nie spodziewamy się ujrzeć w uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Sezon 4

Odcinki 7-10
Legionu 501 prowadzi działania wojenne na mrocznej planecie Umbar. Wojska Anakina trafiają tymczasem pod dowództwo kontrowersyjnego Jedi Ponga Krella.

Odcinki 11-13
Obi-Wan, Anakin oraz Ahsoka rozprawiają się z zygerriańskimi łowcami niewolników.

Odcinki 15-18
Obi-Wan pod przykrywką dołącza do Cada Bane’a w celu rozpracowania zamachu na kanclerza.

Odcinek 19
Konflikt pomiędzy wiedźmami z Dathomiry, a lordem Sith zaostrza się. Hrabia Dooku na własnej skórze przekonuje się o mocy jaką władają Siostry Nocy.

Odcinek 20
Ventress rozpoczyna karierę jako łowczyni nagród.

Odcinki 21-22
Powrót Maula.

Walki o Umbar należą do jednych z najlepiej zrealizowanych, tak pod względem panującego wówczas klimatu, jak kadrowania oraz historii.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Infinity Train – Recenzja

Infinity Train jest miniserialem stworzonym przez Owena Dennisa, wyprodukowanym i emitowanym przez Cartoon Network. Odcinek pilotażowy został ukazał się w 2016 roku, zaś premiera właściwego serialu nastąpiła 5 sierpnia 2019. Składa się on z 10 odcinków w formacie 11-minutowym, podobnie jak to miało miejsce z Over The Garden Wall . Produkcja opowiada o wędrówce dziewczyny imieniem Tulip, której celem jest rozwikłanie zagadki tajemniczego pociągu i wydostanie się z niego, co jednak nie jest takie proste biorąc pod uwagę nieskończone możliwości kreowane przez niecodzienne warunki występujące w nieskończonej liczbie wagonów. Od strony fabularnej Infinity Train jest serialem łączącym epizodyczność z ciągłą fabułą, bowiem każdy z odcinków prezentuje w swych ramach małą opowieść, jednocześnie składając się w jedną spójną historię. Postacie wielokrotnie odwołują się do poprzednich wydarzeń, co jest istotne zarówno w kontekście całej opowieści jak i rozwoju bohaterów.  Spogląda

Star vs The Forces of Evil [Sezon 4] – Odc.15 & 16 [spoilery] – przemyślenia

Spoilery! Rozwiązanie kwestii zdjęcia jest całkiem sensowne. Star się kończy. Oczywiście było to wiadome od zapowiedzi czwartego sezonu, ale odcinek 15 dobitniej mi to uświadomił. Wynika to z jednej strony ze spotkań z postaciami po powrocie na Ziemię oraz ukazaniem ich losów, tego w jakim kierunku skręciło ich życie. Jackie jest szczęśliwa i nadal lubi Marco, nie ma mu za złe ich rozstania. Alfonzo i Ferguson znajdują nowych znajomych do grania w D&D , co jest swoją drogą świetnym nawiązaniem do obecnej sytuacji Lochów i Smoków . Z drugiej mamy pożegnania na Mewni, które również pogłębiają uczucie końca, zbliżającego się finału. Mnie osobiście odcinki te się podobały. Bardzo miło było znów zobaczyć bohaterów, których nie widzieliśmy od dłuższego czasu oraz dobrze jest po prostu wiedzieć, że jakoś sobie radzą, że ich życie toczy się dalej i to całkiem pozytywne. Jednocześnie nie opuszcza mnie pewien smutek wywoływany zbliżającym się końcem. Pozostaje jedynie cieszyć si

Star vs The Forces of Evil – podsumowanie serialu

Dokonało się. Star vs The Forces of Evil doczekało się finału. Obserwowałem ten serial od 2 lat, na bieżąco oglądałem odcinki od połowy 3 sezonu, zacząłem udzielać się trochę w fandomie oraz pisać dedykowane mu notki na blogu. Nadszedł jednak czas podsumowań, konkluzji, tego by spojrzeć na niego w szerszej perspektywie, na to by wydać końcowy werdykt. Nie mówię tutaj, że recenzje poprzednich sezonów są nic nie warte, aczkolwiek SvTFoE nabrało nowego, kompletnego wydźwięku, kiedy mamy już wszystkie odcinki i koniec głównej opowieści. Większość moich myśli zawarłem już na streamie , gdzie wraz z Trikster oraz Odmówcą poruszaliśmy temat serialu. Mam nadzieję, że wyszło całkiem przyjemnie, zwłaszcza, że tamtego dnia miałem jeszcze spore problemy techniczne. Tak czy inaczej do zawartych w nim treści będę się częściowo odnosił, ale zamierzam skupić się na serialu jako całości .   Finał Zaczniemy jednak od ostatniego odcinka, który nie doczekał się na blogu osobnego omówienia.